6 czerwca 2023

Jakie pieczywo do kebaba wybrać?

 
Jakie pieczywo do kebaba wybrać?

Jakie pieczywo do kebaba wybrać?

Wszyscy wiemy, że kebab można podawać na bardzo różne sposoby. Niektórzy preferują „kebsa” podanego na talerzu, jak klasyczne, domowe danie obiadowe, inni zawiniętego w tortillę – lecz bardzo wiele osób preferuje tradycyjne pieczywo do kebaba. To przede wszystkim trzy rodzaje wypieków charakterystyczne dla krajów Bliskiego Wschodu, a więc regionu, w którym korzenie ma nasza ulubiona potrawa.

Pide i pita – bo tak zwą się bułki i chlebki do kebaba – mają bardzo podobne nazwy, lecz to dwa różne rodzaje pieczywa o odmiennej charakterystyce. Nieco odmiennym typem są lawasze – bliskowschodnie odpowiedniki tortilli. Najczęściej to właśnie tego typu wypieki spotkamy w restauracjach z kebabem, choć oczywiście w zależności od konkretnego punktu „kebab w bułce”, „kebab w picie” i „kebab lawasz’ może oznaczać nieco inny typ dania. Co charakteryzuje te rodzaje pieczywa? Sprawdźmy!

Spis treści

Turecka bułka do kebaba – pide

Pierwszym typem pieczywa, o którym wspomnieliśmy, są pide. Pod tą nazwą kryje się nic innego, jak bułka turecka do kebaba – grubszy, drożdżowy wypiek z mąki pszennej, smarowany przez pieczeniem jajkiem lub mlekiem dla uzyskania chrupkiej skórki, często wypiekany z sezamem. To bardzo uniwersalny rodzaj pieczywa – po rozkrojeniu idealnie nadaje się, aby nadziać go farszem w postaci mięsa do kebaba, odpowiednich dodatków i sosu, lecz w Turcji bardzo często wykorzystywany jest też jako przekąska do zup, sałatek czy innego typu dań mięsnych.

Warto zauważyć, że prócz formy bułek do kebaba, do których można nałożyć odpowiednie składniki po rozkrojeniu – pide bywa przygotowywane także w podobny sposób, co pizza. W Turcji bardzo popularne są pide w kształcie łódki, w których zapiekane są warzywa, mięso i ser – brak w nich jednak sosu pomidorowego!

chlebki do kebaba

Tradycyjny chlebek do kebaba – pita

Czym różni się pita od pide? To także drożdżowe pieczywo przygotowywane z mąki pszennej, jednak istnieje zasadnicza różnica. To bardziej płaski typ wypieku – zamiast typowego pieczenia w piecu, można przygotować go na rozgrzanej, suchej patelni, co sprawia, że ciasto efektownie puchnie.

Właśnie przez ten efekt po przekrojeniu pity zobaczymy szeroką „kieszonkę” powstałą w trakcie pieczenia – wystarczy nałożyć do niej odpowiednich składników. To zaś sprawia, że pita jest idealnym chlebkiem do kebaba (na przykład kofty); doskonale smakuje także z falafelem!

Płaskie pieczywo do kebaba – lawasz

Ostatni z najbardziej popularnych wypieków – pochodzi de facto z Armenii, lecz spotkamy go także w Turcji i wielu okolicznych krajach. To nic innego jak podpłomyk – można przygotować go nawet z samej mąki, wody i soli, lecz tradycyjnie bazuje on na zakwasie i jest pieczony w bardzo wysokiej temperaturze, w glinianym piecu o kształcie stożka. Lawasz to podstawa dürüm kebab – pierwowzoru popularnego w naszym kraju rollo.

Pieczywo do kebaba jest stosunkowo różnorodne – które zatem wybrać? Oczywiście każdy fan pysznych wypieków będzie optował za inną wersją – tą, która najbardziej mu odpowiada. Być może zastanawiasz się, gdzie kupić chlebki i bułki do kebaba bądź innego typu pieczywo? Wiele supermarketów oferuje szeroki wybór gotowych chlebków, bułek lub placków; znajdziemy je też w niejednej piekarni, ale pamiętajmy, że to stosunkowo proste w przygotowaniu formy pieczywa, które bez trudu wyrobimy we własnej kuchni. A Ty – którą z nich wybierzesz?

Sprawdź także:


Facebook, LinkedIn

Certyfikaty jakości

Ostatnio na blogu

Kebab kraftowy. Co to takiego i jak go przyrządzić?

Kebab kraftowy. Co to takiego i jak go przyrządzić?

Na pewno słyszeliście o szczególnym podejściu do niektórych wyrobów, które ma odróżnić je od ich typowych, powszechnie spotykanych wersjach. Dla przykładu – rzemieślnicze piwo oparte […]

Jak zawijać kebab w tortilli? Poradnik krok po kroku

Jak zawijać kebab w tortilli? Poradnik krok po kroku

Kto z nas nie lubi popularnego w naszym kraju rollo, czyli kebaba w tortilli bądź innym cienkim placku? Nie da się ukryć, że ten rodzaj […]

Kebab a dieta bezglutenowa. Rozwiązania dla osób nietolerujących glutenu

Kebab a dieta bezglutenowa. Rozwiązania dla osób nietolerujących glutenu

Kebab to danie dla wszystkich, bez wyjątku! Każdy powinien móc cieszyć się pysznym smakiem mięsa skrawanego z donera. Niestety – czasem zdarza się, że któryś […]

Zobacz wszystkie wpisy

Dane kontaktowe

Masarnia Marek Stępnik
ul. Jagiełły 3, 74-400 Dębno

tel./fax: 95 760 24 17
email: biuro@izmir.pl

NIP: 597-100-44-11

Dane kontaktowe