27 grudnia 2021

Skąd pochodzi kebab? Historia i ciekawostki

 
Skąd pochodzi kebab? Historia i ciekawostki

Choć prawdopodobnie każdy kiedyś spróbował kebaba, to mało kto zna jego pochodzenie (poza raczej ogólną informacją, że jest z krajów arabskich – a i to nie zawsze!), historię i tradycyjne sposoby przyprawiania. No i pozostaje jeszcze odwieczny dylemat – jak to się pisze? Kebab czy kebap? A może to zupełnie różne rzeczy? Garść ciekawostek o tym daniu, a także to, z jakiego kraju pochodzi kebab.

Historia kebaba, czyli najpopularniejszego dania z krajów arabskich

Zacznijmy od historii… Kebab w Polsce już jakiś czas temu zadomowił się na dobre – warto wiedzieć, skąd do nas przybył i co takiego sprawia, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Historia kebaba sięga właściwie starożytności – bowiem na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej je się go już od trzech tysięcy lat.

Skąd pochodzi kebab

Oryginalny kebab to kawałki mięsa pieczone na rożnie, podawane w dziesiątkach, a może nawet setkach różnych odsłon. Trudno tu mówić o jedynym słusznym kebabie – to jakby ktoś zapytał o to, z czym robi się tradycyjne polskie pierogi. Podobnie sytuacja wygląda z zapisem – ile miejsc pochodzenia, tyle nazewnictw. Dlatego spotkać możemy kebab, kebap, kabab, a nawet kabob (więcej na temat sporu kebab czy kebap w sekcji ciekawostki poniżej).

Sprawdź również jak znaleźć dobrego producenta mięsa do kebabu.

Skąd pochodzi kebab i gdzie powstał?

Skąd tak naprawdę pochodzi kebab i kiedy powstał? Gdzie jadło się go jeszcze zanim trafił do innych krajów, takich jak Gruzja, Rumunia czy Grecja, a potem – długą, długą drogą – do Polski? Starożytną ojczyzną kebaba jest Persja. To właśnie tam powstał prawdopodobnie pierwszy street food (jedzony do dziś!) na świecie. Rozwijał się na Bliskim Wschodzie, ale już kilkaset lat p.n.e. wyemigrował do Grecji.

Skąd o tym wiemy? Archeologowie znaleźli liczne ślady dowodzące na to, że w okresie cesarstwa bizantyjskiego miał już miejsce handel kebabem, znamy także zapiski greckich uczonych, z których dowiadujemy się o istnieniu takiego dania. Kebab, jaki jest współcześnie najpopularniejszy, to turecki kebab, który poza granice ojczystego kraju wyemigrował dopiero pod koniec XX wieku, w latach 60./70. – dzisiaj liczbę sprzedanych w Europie kebabów każdego dnia trudno zliczyć w milionach.

Gdzie powstał kebab

Garść ciekawostek o kebabie

Co oznacza słowo kebab?

Słowo “kabab” w języku perskim to “opiekane mięso”. Różne typy kebaba posiadają w swojej nazwie dopowiedzenie oznaczające sposób przygotowywania potrawy, ale zawsze związane są z najważniejszym członem, czyli właśnie pieczonym/opiekanym mięsem. Dla przykładu: popularny döner kebab to dosłownie “obracające się pieczone mięso”.

Czy kebap i kebab to to samo?

Kebab czy kebap? Jak właściwie zapisać nazwę tej potrawy? Okazuje się, że najprawdopodobniej jako kebap określa się oryginalny kebab, tradycyjną turecką uliczną potrawę przygotowywaną zgodnie z zasadami Islamu, podczas gdy kebabem można określić każde danie przygotowane w podobny sposób, nawet to z wykorzystaniem wieprzowiny. Jednak nie oznacza to, że jeśli dana miejscówka ma w nazwie kebab, nie kebap, to nie podaje tradycyjnie przygotowanego kebaba – zawsze warto sprawdzić, jakie mięso do kebaba proponuje… oraz czy ustawiają się do niej kolejki. 

Dzień kebaba

Czy wiesz, że 7 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Kebaba? To jedno z najbardziej nietypowych świąt w kalendarzu gastronomicznym, ale zdecydowanie warto je zapamiętać i odpowiednio świętować!

Największy kebab

Aktualnie największy kebab na świecie to słynny berliński kebab z 2017 roku – bela mięsa ważyła aż 850 kg! Przed tym wydarzeniem tytuł największego kebaba na świecie należał do Australijczyków, którzy na raz upiekli o połowę mniej, bo 413 kilogramów mięsa.


Facebook, LinkedIn

Certyfikaty jakości

Ostatnio na blogu

Własny kebab. 4 kroki do sukcesu lokalu

Własny kebab. 4 kroki do sukcesu lokalu

Kebab jest potrawą niezwykle popularną w Polsce. W wielu miastach pojawia się coraz więcej lokali gastronomicznych oferujących to danie. Jak założyć własny biznes bazujący na […]

Zaopatrzenie gastronomii, czyli gdzie właściciele lokali kupują świeże i wysokiej jakości mięso?

Zaopatrzenie gastronomii, czyli gdzie właściciele lokali kupują świeże i wysokiej jakości mięso?

Wiele lokali gastronomicznych opiera swoją ofertę na daniach mięsnych. Aby jednak mogły one smakować odpowiednio, konieczne jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości produkty. Gdzie znaleźć […]

Jak znaleźć dobrego producenta mięsa do kebabu?

Jak znaleźć dobrego producenta mięsa do kebabu?

Kebab to potrawa, która bazuje przede wszystkim na mięsie. To właśnie jego jakość wpływa na jej ostateczny smak. Aby kebab był pyszny, konieczne jest zakupienia […]

Zobacz wszystkie wpisy

Dane kontaktowe

Masarnia Marek Stępnik
ul. Jagiełły 3, 74-400 Dębno

tel./fax: 95 760 24 17
email: biuro@izmir.pl

NIP: 597-100-44-11

Dane kontaktowe