27 grudnia 2021

Skąd pochodzi kebab? Historia i ciekawostki

 
Skąd pochodzi kebab? Historia i ciekawostki

Spis treści

Kebab, choć obecnie stał się znakiem rozpoznawczym ulicznej kuchni w wielu zakątkach świata, pozostaje jednym z tych dań, których korzenie i historia często pozostają w cieniu popularności. Choć prawdopodobnie każdy kiedyś spróbował kebaba, to mało kto zna jego pochodzenie (poza raczej ogólną informacją, że jest z krajów arabskich – a i to nie zawsze!), historię i tradycyjne sposoby przyprawiania. No i pozostaje jeszcze odwieczny dylemat – jak to się pisze? Kebab czy kebap? A może to zupełnie różne rzeczy? Garść ciekawostek o tym daniu, a także to, z jakiego kraju pochodzi kebab.

Historia kebaba, czyli najpopularniejszego dania z krajów arabskich

Zacznijmy od historii… Kebab w Polsce już jakiś czas temu zadomowił się na dobre – warto wiedzieć, skąd do nas przybył i co takiego sprawia, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Historia kebaba sięga właściwie starożytności – bowiem na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej je się go już od trzech tysięcy lat.

Skąd pochodzi kebab

Oryginalny kebab to kawałki mięsa pieczone na rożnie, podawane w dziesiątkach, a może nawet setkach różnych odsłon. Trudno tu mówić o jedynym słusznym kebabie – to jakby ktoś zapytał o to, z czym robi się tradycyjne polskie pierogi. Podobnie sytuacja wygląda z zapisem – ile miejsc pochodzenia, tyle nazewnictw. Dlatego spotkać możemy kebab, kebap, kabab, a nawet kabob (więcej na temat sporu kebab czy kebap w sekcji ciekawostki poniżej).

Sprawdź również jak znaleźć dobrego producenta mięsa do kebabu.

Skąd pochodzi kebab i gdzie powstał?

Skąd tak naprawdę pochodzi kebab i kiedy powstał? Gdzie jadło się go jeszcze zanim trafił do innych krajów, takich jak Gruzja, Rumunia czy Grecja, a potem – długą, długą drogą – do Polski? Starożytną ojczyzną kebaba jest Persja. To właśnie tam powstał prawdopodobnie pierwszy street food (jedzony do dziś!) na świecie. Rozwijał się na Bliskim Wschodzie, ale już kilkaset lat p.n.e. wyemigrował do Grecji.

Skąd o tym wiemy? Archeologowie znaleźli liczne ślady dowodzące na to, że w okresie cesarstwa bizantyjskiego miał już miejsce handel kebabem, znamy także zapiski greckich uczonych, z których dowiadujemy się o istnieniu takiego dania. Kebab, jaki jest współcześnie najpopularniejszy, to turecki kebab, który poza granice ojczystego kraju wyemigrował dopiero pod koniec XX wieku, w latach 60./70. – dzisiaj liczbę sprzedanych w Europie kebabów każdego dnia trudno zliczyć w milionach.

Gdzie powstał kebab

Warto zauważyć, że kebab stał się nie tylko popularnym daniem w wielu krajach, ale także miał wpływ na kuchnię lokalną. Na przykład, w Niemczech, gdzie duży odsetek tureckich imigrantów przyczynił się do rozpowszechnienia kebaba, stał się on integralną częścią lokalnej kultury kulinarnej oraz ekonomii. Szacuje się, że obecnie aż 60 tysięcy osób jest zatrudnionych w Niemczech przy sprzedaży kebabów, przynosząc około 2,4 miliarda euro przychodu.

Nie bez powodu więc Niemcy nazywane są światową stolicą kebabu. To właśnie w tym kraju döner kebab przekształcił się w obecną, szeroko znaną formę i rozprzestrzenił się poza jego granicami. Forma zawijanej kanapki z mięsem, warzywami i sosami, która może być podawana na wynos, szybko zdobyła niesamowitą popularność w Europie. I dziś trudno wyobrazić sobie świat bez niej i bez tych dodatków do kebaba

Kebab w Polsce — w jakich okolicznościach przybył do nas?

I Polacy zakochali się w daniu, jakim jest kebab. Z prostego powodu. Jest to posiłek sycący, smaczny i przystępny cenowo. Ponadto szybkość przygotowania stała się jego ogromnym atutem. Można go także z łatwością zabrać i zjeść na wynos, więc został nieodłącznym towarzyszem wielu Polaków. A łatka popularnego fast fooda przyległa do niego już chyba na dobre. 

Ale wróćmy do historii kebaba w Polsce. Po przybyciu z Niemiec kebab zaczął się zadamawiać w naszym kraju. Za pierwszy lokal serwujący to danie uważany jest Kebab Sopocki, który powstał już w 1970 roku. A co ciekawe — działa do dziś! Jednak największy wzrost popularności przypadł na lata 90. XX wieku. Było to oczywiście związane z transformacjami w naszym kraju i otwieraniem się na Zachód, w tym na jego kulturę kulinarną. Od tego czasu zaczęło powstawać coraz więcej lokali. A obecnie nikogo nie dziwi krajobraz Polski pełny budek i food trucków z kebabami. 

Garść ciekawostek o kebabie

Co oznacza słowo kebab?

Słowo “kabab” w języku perskim to “opiekane mięso”. Różne typy kebaba posiadają w swojej nazwie dopowiedzenie oznaczające sposób przygotowywania potrawy, ale zawsze związane są z najważniejszym członem, czyli właśnie pieczonym/opiekanym mięsem. Dla przykładu: popularny döner kebab to dosłownie “obracające się pieczone mięso”.

Kebab czy kebap?

Kebap czy kebab? Jak właściwie zapisać nazwę tej potrawy? Okazuje się, że najprawdopodobniej jako kebap określa się oryginalny kebab, tradycyjną turecką uliczną potrawę przygotowywaną zgodnie z zasadami Islamu, podczas gdy kebabem można określić każde danie przygotowane w podobny sposób, nawet to z wykorzystaniem wieprzowiny. Jednak nie oznacza to, że jeśli dana miejscówka ma w nazwie kebab, nie kebap, to nie podaje tradycyjnie przygotowanego kebaba – zawsze warto sprawdzić, jakie mięso do kebaba proponuje… oraz czy ustawiają się do niej kolejki. 

Dzień kebaba

Czy wiesz, że 7 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Kebaba? To jedno z najbardziej nietypowych świąt w kalendarzu gastronomicznym, ale zdecydowanie warto je zapamiętać i odpowiednio świętować!

Największy kebab

Aktualnie największy kebab na świecie to słynny berliński kebab z 2017 roku – bela mięsa ważyła aż 850 kg! Przed tym wydarzeniem tytuł największego kebaba na świecie należał do Australijczyków, którzy na raz upiekli o połowę mniej, bo 413 kilogramów mięsa.

Kebab zakazany?

Okazuje się, że chociaż grono miłośników kebabów jest wielkie, to nie wszyscy pałają do tego dania takim entuzjazmem. Bowiem w 2015 roku po świecie rozniosła się informacja, że burmistrz francuskiego miasta Béziers Robert Ménard postanowił wytoczyć wojnę kebabowi. W jaki sposób? Otóż zakazał otwierania nowych restauracji serwujących ten posiłek. Znany ze swoich islamofobicznych poglądów burmistrz twierdził, że w jego mieście jest już zbyt duża liczba restauracji z kebabami, a także że zagrażają one francuskiej kulturze. 

Podsumowanie

Kebab to nie tylko pyszne danie, ale także symbol różnorodności kulinarnych wpływów i międzykulturowej wymiany. Jego podróż przez wieki, z Persji do Grecji, a następnie na ulice europejskich miast, jest fascynującą opowieścią o smaku, który zdołał zdobyć serca ludzi na całym świecie. Dziś, gdy stajemy przed food truckiem z kebabem, warto pamiętać o jego długiej i bogatej historii, która sprawiła, że stał się nie tylko popularnym fast foodem, ale również elementem kultury kulinarnej wielu narodów.

Za każdym kebabem kryje się nie tylko porcja smaku, ale również historia ludzi, miejsc i tradycji. Światowy Dzień Kebaba 7 stycznia to doskonała okazja, by docenić to danie, które trafiło do serc miłośników kuchni na całym świecie. Niech kebab nadal będzie pretekstem do odkrywania różnorodności kulinarnej świata!

Źródła:

https://www.tastingtable.com/1193941/why-germany-is-called-the-kebab-capital-of-the-world/


Facebook, LinkedIn

Certyfikaty jakości

Ostatnio na blogu

Jak pięknie podać danie z mięsem do kebaba, aby zachwycić gości?

Jak pięknie podać danie z mięsem do kebaba, aby zachwycić gości?

Serwowanie mięsa kebab w formie dania głównego to doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności kulinarne oraz zaskoczyć gości oryginalnością i estetyką. Organizujesz imprezę i chcesz […]

Jak przygotować przekąski kebabowe na imprezę? 4 smaczne propozycje

Jak przygotować przekąski kebabowe na imprezę? 4 smaczne propozycje

Udana i wspominana jeszcze długo po fakcie impreza to efekt nie tylko doboru odpowiedniej muzyki i samej atmosfery, ale również przysmaków, które podbiją podniebienia wszystkich […]

Jak zapakować kebab na wynos? Poradnik 

Jak zapakować kebab na wynos? Poradnik 

Spis treści W co i jak zapakować kebab na wynos? Wybór opakowania Kebab na wynos – jak zapakować danie krok po kroku Z pewnością przyznacie, […]

Zobacz wszystkie wpisy

Dane kontaktowe

Masarnia Marek Stępnik
ul. Jagiełły 3, 74-400 Dębno

tel./fax: 95 760 24 17
email: biuro@izmir.pl

NIP: 597-100-44-11

Dane kontaktowe