18 listopada 2022

Pizza czy kebab? Co jest zdrowsze i od czego to zależy?

 
Pizza czy kebab? Co jest zdrowsze i od czego to zależy?

Spis treści

Fast foody kojarzą się z niezdrowym, wysokokalorycznym jedzeniem. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają na przygotowanie takich dań w nieco zdrowszej formie. Na co lepiej postawić – na pizzę czy kebaba? Która z tych potraw jest mniej szkodliwa dla organizmu?

Kebab czy pizza?

Zastanawiasz się, co ma więcej kalorii – pizza czy kebab? Oba dania są dość tłuste, a także zawierają cukier. Oczywiście pierwsze z nich jest zwykle bardziej kaloryczne ze względu na większą gramaturę i dużą ilość sera. Kebab jest dostępny także w małej wersji, jako szybka przekąska. Zazwyczaj porcja ma więc mniej kalorii niż tłusta pizza z wieloma dodatkami. Różnice wynoszą nawet kilkadziesiąt kalorii na sto gramów.

Biorąc pod uwagę niższą kaloryczność, warto odpowiedzieć na pytanie – czy kebab jest zdrowy? Wciąż zawiera on duże ilości sosu, a także czerwonego mięsa. W niektórych lokalach gastronomicznych stawia się na gotowe surówki, pełne cukru i wzmacniaczy smaku. Oznacza to, że kebab, pomimo niższej kaloryczności niż cała pizza, często nie jest zdrowy. Na szczęście istnieją sposoby na przygotowanie go w bardziej dietetyczny sposób.

pizza czy kebab - co zdrowsze

Od czego zależy, czy fast food jest zdrowy?

Fast food to dania szybkie, pozwalające na uzupełnienie energii w trakcie tras, a także wyjść ze znajomymi. Obecnie wiele firm stawia jednak na potrawy przygotowywane w nieco zdrowszy sposób. Kluczowe jest postawienie na jak najprostsze składniki. Znacznie zdrowszy, a także mniej kaloryczny, jest kebab, w którym sosy bazują na jogurcie naturalnym, a nie na majonezie. Lepiej stawiać na jedzenie przygotowywane w lokalach, które samodzielnie tworzą surówki. Pozwala to na uniknięcie konserwantów, cukru i wzmacniaczy smaku, często wykorzystywanych w już gotowych produktach.

Odpowiedź na pytanie „pizza czy kebab – co zdrowsze?” zależy więc przede wszystkim od podejścia lokalu gastronomicznego do przygotowywanego jedzenia. Zdrowy fast food powstaje z wysokiej jakości składników, od podstaw. Kluczowe jest sprawdzone pochodzenie mięsa i warzyw. Im prostszy skład wszystkich wykorzystanych produktów, tym lepiej. Współcześni konsumenci stawiają na jedzenie jakościowe, dlatego postawienie na odpowiednie składniki pozwala na przyciągnięcie do swojego lokalu większej liczby klientów.

Co jest zdrowsze pizza czy kebab? Przygotowanie

Przygotowanie zdrowego fast foodu nie jest trudne, ale bywa bardziej kosztowne. W surówkach i sosach w jakościowej wersji nie stosuje się bowiem tanich, sztucznych wypełniaczy. Mięso w kebabie powinno natomiast pochodzić ze sprawdzonych hodowli, w których nie używa się antybiotyków czy sterydów. Kluczowe jest też wykorzystane pieczywo. Kebab można umieścić w bułce, picie czy tortilli. Ważne, by takie produkty nie zawierały dodatkowego cukru. Dobrym pomysłem może być przygotowanie ich samodzielnie, zarówno w domu, jak i lokalu gastronomicznym.

Zdrowy fast food najłatwiej jest przygotować w domu, od podstaw. Niewiele osób dysponuje jednak maszynami do pieczenia mięsa na kebab czy wypiekania pizzy. Brak odpowiedniego sprzętu wyraźnie wpływa na ostateczny smak potrawy. Z tego powodu na rynku pojawia się coraz więcej lokali gastronomicznych, które stawiają na wysoką jakość używanych składników i stosują metody pozwalające na obniżenie kaloryczności dań. Oznacza to, że obecnie na rynku z łatwością można znaleźć restauracje serwujące pizzę i kebab w fit wersji. Zapotrzebowanie na takie jedzenie jest coraz większe i staje się swego rodzaju trendem.


Facebook, LinkedIn

Certyfikaty jakości

Ostatnio na blogu

Jak pięknie podać danie z mięsem do kebaba, aby zachwycić gości?

Jak pięknie podać danie z mięsem do kebaba, aby zachwycić gości?

Serwowanie mięsa kebab w formie dania głównego to doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności kulinarne oraz zaskoczyć gości oryginalnością i estetyką. Organizujesz imprezę i chcesz […]

Jak przygotować przekąski kebabowe na imprezę? 4 smaczne propozycje

Jak przygotować przekąski kebabowe na imprezę? 4 smaczne propozycje

Udana i wspominana jeszcze długo po fakcie impreza to efekt nie tylko doboru odpowiedniej muzyki i samej atmosfery, ale również przysmaków, które podbiją podniebienia wszystkich […]

Jak zapakować kebab na wynos? Poradnik 

Jak zapakować kebab na wynos? Poradnik 

Spis treści W co i jak zapakować kebab na wynos? Wybór opakowania Kebab na wynos – jak zapakować danie krok po kroku Z pewnością przyznacie, […]

Zobacz wszystkie wpisy

Dane kontaktowe

Masarnia Marek Stępnik
ul. Jagiełły 3, 74-400 Dębno

tel./fax: 95 760 24 17
email: biuro@izmir.pl

NIP: 597-100-44-11

Dane kontaktowe