20 marca 2023

Jak przyprawić mięso do kebaba?

 
Jak przyprawić mięso do kebaba?

Przyprawy w kuchni posiadają prawdziwie magiczną moc. Niegdyś wręcz rządziły światem – za sprawą ich poszukiwań rozegrało się wiele istotnych wydarzeń i dokonano wielu odkryć. Niedziwne, że dziś, mając do nich swobodny dostęp stają się absolutnie nieodłącznymi elementami naszych ulubionych dań. Nie inaczej jest z kebabem!

W tym momencie zapewne zastanawiacie się, jak przyprawić mięso do kebaba? Jak pewnie wiecie, potrawa ta ma niesłychanie wiele odmian, jednak da się zauważyć pewne podobieństwa między przepisami i wyciągnąć wspólny mianownik dotyczący sposobów przyprawiania naszego ulubionego dania. Przed Wami krótki poradnik dotyczący przypraw wykorzystywanych w kebabach.

Spis treści

Jak przyprawić mięso do kebaba? Najważniejsze zasady

Jako, że rodzajów i form kebabów istnieje niezliczona ilość – podobnie sprawa ma się z możliwościami przyprawienia mięsa do każdej z form. Przedstawiamy najbardziej popularne podejście do przyprawiania mięsa do kebaba:

Tradycyjne receptury przyprawiania kebabów

Najczęściej natkniemy się na przepisy odwołujące się do tradycyjnej kuchni tureckiej. Kulinarny dobytek tego regionu słynie z aromatycznych przypraw i nie inaczej jest w przypadku kebabów. Jak przyprawić mięso do kebaba, aby zyskało oczekiwany smak i jeszcze bardziej apetyczny zapach? Pierwsze skrzypce powinna grać tu woń przypraw takich, jak:

Oczywiście każda mieszanka przypraw może między sobą się różnić, jednakże powyższe składniki powtarzają się w nich najczęściej i jeśli jesteśmy z nimi zaznajomieni – doskonale wiemy, jak wspaniały aromat potrafią roznieść w powietrzu w trakcie gotowania. Jeśli mamy ochotę przyrządzić kebab w domu, ale nie jesteśmy pewni, czy dobrze dobierzemy proporcje – zawsze możemy skorzystać z gotowych mieszanek przypraw, które oferuje wiele tureckich firm.

jak przyprawić mięso do kebaba

Jak przyprawić shish kebab?

Tradycyjny kebab grillowany na patyku przyprawiamy w prawie identyczny sposób. Znów mamy do czynienia z aromatyczną kolendrą, kminem i rozmaitymi ziołami. Marynatę do shish kebab często sporządza się także z dodatkiem czosnku, cebuli i natki pietruszki – wszak gdy mięso gra pierwsze skrzypce w potrawie, jego smak musi nabrać odpowiedniej mocy.

Przyprawa do döner kebab

Przepisy na mieszanki przypraw odnajdziemy także w odniesieniu do najbardziej popularnej w naszym kraju formy tej potrawy. Jak przyprawić mięso do kebaba w stylu döner? Döner baharati to nic innego jak połączenie soli, pieprzu, słodkiej i ostrej papryki, bazylii, tymianku, majeranku i kminku (choć zdarzają się i dodatkowe domieszki) – wszystko bez trudu znajdziemy w każdej polskiej kuchni. Składniki mieszamy z olejem i obficie nacieramy mięso, aby nadać mu pożądany aromat.

Jeśli powyższa nazwa wydaje Wam się znajoma w kontekście poszukiwań składników na kebaba rodem z Bliskiego Wschodu – nic dziwnego, wszak „baharat” oznacza nic innego, jak „przyprawy” w języku arabskim. Pod tą nazwą w wielu sklepach znajdziemy także tradycyjną mieszankę przypraw do mięsa na kebab, zawierającą składniki opisywane powyżej.

Co kebab, to historia

Jak wszyscy wiemy – kebab jest daniem niezwykle różnorodnym i o bardzo bogatym rodowodzie, więc wraz ze zgłębianiem tajników bliskowschodnich kulinariów z pewnością odnajdziecie także wiele innych sposobów na to, jak przyprawić mięso do kebaba. Zdajemy sobie sprawę, że powyższe przykłady to jedynie wierzchołek góry lodowej – lecz przed Wami do odkrycia jeszcze wiele ciekawostek ze świata kebabów. Wśród rozmaitych form i sposobów przyprawiania tej potrawy z pewnością znajdziecie właśnie tą, która skradnie Wasze serca – i żołądki!

Sprawdź także:


Facebook, LinkedIn

Certyfikaty jakości

Ostatnio na blogu

Czy zdrowy kebab istnieje? Jak go przyrządzić?

Czy zdrowy kebab istnieje? Jak go przyrządzić?

Tak naprawdę nie ma jednego przepisu, który nagle sprawi, że kebab stanie się dietetycznym daniem. Wiele zależy też od oferty danej restauracji. Jednakże – jeśli […]

Jak zrobić kebab w domu? 3 praktyczne porady

Jak zrobić kebab w domu? 3 praktyczne porady

Jeśli jesteście miłośnikami kebabu i do tego macie kulinarną smykałkę, a czas spędzony w kuchni to dla Was sama przyjemność, z pewnością kiedyś zastanawialiście się, […]

Co to jest kebab perski i jak go zrobić? 4 porady

Co to jest kebab perski i jak go zrobić? 4 porady

Jako miłośnicy kebabów z pewnością wiecie, jak różnorodne oblicza potrafi mieć ta potrawa w zależności od tego, z którego miejsca pochodzi. Co kraj, to obyczaj […]

Zobacz wszystkie wpisy

Dane kontaktowe

Masarnia Marek Stępnik
ul. Jagiełły 3, 74-400 Dębno

tel./fax: 95 760 24 17
email: biuro@izmir.pl

NIP: 597-100-44-11

Dane kontaktowe