13 grudnia 2021
Uwielbiasz kebab i chcesz się dzielić swoją pasją dalej? Jak otworzyć kebab w Polsce i czy lepiej zdecydować się na franczyzę, czy własną markę? Jak rysują się koszty wynajmu, zakupu sprzętu, a wreszcie – prowadzenia kebaba? Jeśli masz najlepszy przepis w okolicy i dostęp do wysokiej jakości produktów, pierwsze składniki sukcesu już znasz. Gastronomia jednak rządzi się swoimi prawami, często bardzo skomplikowanymi i wymagającymi szerokiej znajomości nie tylko lokalnego rynku, lecz także marketingu, prawa i zarządzania własną firmą. W tym wpisie przybliżymy Ci podstawy stworzenia nowego biznesu, w tym koszty otwarcia kebaba.
Spis treści
Myśląc o tym, jak otworzyć kebab, prawdopodobnie masz na myśli niewielką budkę z kebabem albo przyczepę typu foodtruck. To nie jest ogromna inwestycja jak w przypadku restauracji, ale nie oznacza to, że nie musisz mieć na nią odpowiednich funduszy. Na co musisz wyliczyć budżet? W przypadku budki będzie to:
Oczywiście możesz szukać dofinansowania – dobrym rozwiązaniem są środki unijne lub państwowe, np. z Urzędu Pracy, ale pamiętaj, że korzystanie z dofinansowania wymaga uprzedniego przedstawienia odpowiedniego budżet planu i cierpliwości w procesowaniu wniosku.
To kolejna opcja na otwarcie kebaba. Franczyza jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują dofinansowania, a jednocześnie w mniejszym stopniu zależy im na niezależności i indywidualności. Franczyza narzuca na osobę współpracującą z siecią pewne ograniczenia, ale z drugiej strony dba o wyposażenie lokalu, dostawy, reklamę czy szkolenie pracowników – to często ogromnie wartościowe, szczególnie jeśli nie masz możliwości wyłożyć dużej kwoty na otwarcie lokalu.
Koszty otwarcia kebaba nie są bardzo wysokie, ale najczęściej trzeba się liczyć z wydatkiem o wysokości co najmniej 40 tysięcy złotych. Aby obniżyć tę kwotę, możesz spróbować zdobyć część wyposażenia (np. lodówkę) od producentów w zamian za reklamę produktów.
Otwarcie lokalu gastronomicznego – niezależnie od jego formy – wymaga ścisłego podporządkowania się zasadom sanitarnym, które narzuca Sanepid. Przed otwarciem pracownik Sanepidu odwiedzi Twój lokal, aby go zatwierdzić. O czym musisz pamiętać?
Część wyposażenia musisz uzależnić od wielkości lokalu – oczywiście idealnie byłoby mieć zapasowe opiekacze, dużą ladę i sporych rozmiarów lodówkę, ale czasami jest to po prostu niemożliwe. Jednak bez tego sprzętu do kebaba nie będziesz miał jak go przygotować:
Oprócz tego w Twoim lokalu m.in. ze względu na wymogi sanitarne musi znaleźć się dwukomorowy zlew oraz toaleta dla pracowników. Pamiętaj także o opracowaniu jasnego menu i wybraniu takich cen, dzięki którym Twój lokal będzie mógł się utrzymać.
Już wiesz, jak otworzyć własnego kebaba. Będziesz jednak potrzebować zaufanego dostawcy wysokiej jakości mięsa. Jako dystrybutor kebabu chętnie dostarczymy Ci odpowiedni produkt.
O Autorze
Ostatnio na blogu
Pewnie nie raz spotkałeś się z określeniem “rollo kebab” – i nic w tym dziwnego, bowiem jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów kebaba. Od klasycznej […]
Kebab to danie, które zdobyło popularność na całym świecie dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi i aromatycznemu zestawowi przypraw. Jeśli jednak starasz się prowadzić zdrowy tryb życia […]
Serwowanie mięsa kebab w formie dania głównego to doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności kulinarne oraz zaskoczyć gości oryginalnością i estetyką. Organizujesz imprezę i chcesz […]
Masarnia Marek Stępnik
ul. Jagiełły 3, 74-400 Dębno
tel./fax: 95 760 24 17
email: biuro@izmir.pl
NIP: 597-100-44-11
Dane kontaktowe